روستای زیبای آورگان

توصیف روستای آورگان

استان چهارمحال و بختیاری باوسعتی برابر16507 کیلومترمربع ازجمله مناطق کوهستانی جنوب ایران محسوب می شود . شکل اصلی طبیعت آن برمبنای ارتفاعات میانی رشته کوه زاگرس استوار گردیده است.
شاخص ترین این کوهها رشته زردکوه بختیاری است و بلند ترین قله آن کلونچین با4536 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد می باشد .یخچالهای طبیعی این رشته کوه که معروفترین رودخانه های دائمی جنوب غربی ومرکزی ایران یعنی کارون ، زاینده رود و دز از آنها سرچشمه میگیرند از جاذبه های آن میباشند
وجود جنگلهای بلوط ،زالزالک وبرخی دیگر ازگیاهان پهن برگ و همچنین سرشاخه های کوچک و بزرگ سه رودخانه مذکور در سطح منطقه این موقعیت رافراهم آورده تا در مناطق کوهپایه و دشتهای بزرگ و کوچک چهارمحال و بختیاری آبگیرهای مختلفی به صورت دریاچه و تالاب فراهم آید که زیستگاه انواع پوشش گیاهی- جانوری باشد و زمینه را برای رشد ونمو نمونه های مختلف فراهم آورد . برهمین اساس علاوه برجاذبه های کلی طبیعی ، این منطقه در حال حاضر دارای پنجاه وهشت نقطه شناخته شده طبیعی مستعد گردشگری است و از آن جمله میتوان به برخی از این جاذبه ها به تفکیک شهرستانها اشاره کرد :

 

آورگان شهری در جنوب غربی استان چهارمحال و بختیاری است.این شهر از توابع شهرستان بروجن می باشد.در باره ی پیشینه ی این شهر چیزهای زیادی موجود است که مستنداْ قدمت طولانی این شهر زیبا را تاْیید می کند.آورگان را می توان در دسته شهرهای توریستی و جذب گردشگر کشور ایران طبقه بندی کرد.شهری چهار فصل با زمستان های سرد و پوشانده شده از برف وبا بهاری مطبوع و با آب و هوایی بسیار دلنشین ومیهمان درختان پر شکوفه وبا تابستانی خنک و سرشار از نعمت های خداوندی وبا پاییزی برگ ریزان و بادهایی منادی زمستانی نزدیک توصیف می شود. دارای چشمه های آب بسیار زیبا خنک آب و گوارا و انواع میوه های خدادادی که در طعم و مزه ی طبیعی بی نظیر هستند وبا طبیعتی همیشه سبزو با طراوت مهمان پذیر گردشگران ایرانی و خارجی بخصوص در دو فصل تابستان و زمستان می باشد.

 

تصوير ماهواره ای از منطقه چغاخور

 

  اگر فاصله اهواز تا اصفهان را از جاده ایذه طی کرده باشید در فاصله شهرهای ناغان و بلداجی چشمتان به دریاچه سد چغاخور افتاده است. در انتهای دریاچه کوه نسبتاً بلندی قرار دارد که معمولاً در تمام طول سال برف روی آن ماندگار است این همان کوه کلار است که از شمال غرب با چغاخور و از شمال با شهر بلداجی و از شمال شرق با شهر گندمان و روستاهای آنها و از شرق با تالاب گندمان و از جنوب شرق با سبزکوه و کوه هزاردره احاطه شده است. و در زمان صعود و فرود، مرور کردن این همه مکانهای دیدنی بدون شک خاطره ای به یاد ماندنی در ذهن خواهد گذاشت به خصوص اگر این صعود در فصل بهار باشد که انبوهی از بوته های لاله واژگون و تره کوهی و موسیر و آویشن وسایر گیاهان کوهی چشمان انسان را می نوازد. این کوه وسعت زیاد و قله های متعددی دارد که بلند ترین آنها در جوار دهستان چغاخور و روستای سیبک قرار دارد که به کلار تنگ سیاه موسوم است و حدود ۳۸۰۰ متر ارتفاع دارد . ولی یکی از زیبا ترین قلل آن قله ای است که در سمت تالاب گندمان و نزدیک روستای نصیر آباد قرار دارد.

 

نمايی زيبا از کوه کلار منطقه چغاخور تالاب چغاخور از بالای کلار

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت 15:25  توسط وحید مددی آورگانی  |